O nas

Ponad 10 000 twórców z niepełnosprawnościami.
11 edycji. Współpraca z kilkoma tysiącami instytucji, firm, ośrodków kultury w całym kraju. Program Nikifory to jeden z najbardziej wartościowych programów społecznych w kraju.

Poznaj Nikifory

O programie

Ponad 10 000 twórców z niepełnosprawnościami. 11 edycji. Współpraca z kilkoma tysiącami instytucji, firm, ośrodków kultury w całym kraju. Program Nikifory to jeden z najbardziej wartościowych programów społecznych w kraju.

Program ten kierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną, przebywającymi w WTZ, ŚDS, DPS, ZOL, przyszpitalnych ośrodkach arteterapeutycznych i in. z całej Polski.

Misja

Głównym celem programu jest bezpośrednie wspieranie osób z niepełnosprawnościami z ośrodków z całego kraju, poprzez prowadzenie działań z zakresu arteterapii oraz kultury i sztuki.

Cele szczegółowe:

Kultura- sztuka naiwna

  • Wyłonienie szczególnie utalentowanych twórców spośród uczestników WTZ, ŚDS, DPS, ZOL, przyszpitalnych ośrodków arteterapeutycznych oraz pozostałych placówek wspierających osoby z niepełnosprawnościami, w tym szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną.  
  • Zaprezentowanie niebanalnej sztuki szerszej publiczności podczas wystaw pokonkursowych.
  • Przygotowanie kolekcji dobroczynnych kart pocztowych „NIKIFORY 2024” oraz innych produktów promujących sztukę osób z niepełnosprawnościami, w tym szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Prezentacja osiągnięć placówek wspierających osoby z niepełnosprawnościami

Arteterapia leczenie przez sztukę

  • Arteterapia, wspieranie osób chorujących psychicznie i fizycznie
  • Popularyzowanie terapii przez sztukę jako skutecznej formy rehabilitacji i formy uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i kulturowym.

Czy wiesz, że?

W ramach programu w każdej edycji realizowane są:

Ogólnopolski konkurs plastyczny

Warsztaty arteterapeutyczne oraz plenery malarskie

20231214_160345

Uroczysta gala

Publikacje książkowe

Filmy promocyjne i akcje

Bez tytułu wystawy 11

Wystawa prac

Ogólnopolski
konkurs plastyczny

Ogólnopolski
konkurs plastyczny

Ogólnopolski
konkurs plastyczny

Ogólnopolski
konkurs plastyczny

Historia i Patron

Program Nikifory realizowany był na przestrzeni lat przez Fundację United Way Polska, która w 2018 roku połączyła się z Fundacją “Znajdź Pomoc” (obecnie Fundacja Onkologiczna Rakiety). Swoim zasięgiem obejmował wszystkie placówki wspierające osoby z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski, a udział w nim brało ponad 500 organizacji i 1000 uczestników rocznie.

Program Nikifory ma kilka odsłon, główną z nich jest wsparcie artystów z niepełnosprawnościami w ramach konkursu plastycznego dedykowanego Nikiforowi Krynickiemu i sztuce naiwnej. Po połączeniu fundacji i wyspecjalizowaniu się w obszarze onkologii nasze działania społeczne z innych obszarów przenieśliśmy do Spółki not profit – Change4Good. Program ten uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych programów społecznych, dlatego w trakcie jest organizacja XI edycji programu.
Patronem Programu jest Nikifor Krynicki.
“Spośród ludzi, którzy rozsławili Sądecczyznę, najbardziej niezwykłym jest bez wątpliwości malarz naiwny Nikifor, Łemko z Krynicy Wsi. Prawdziwe nazwisko artysty prawdopodobnie brzmiało Epifaniusz Drowniak, ale sam malarz podpisywał swoje obrazy słowami “NIKIFOR MALARZ – NIKIFOR ARTYSTA” i pod tym imieniem zapisał się na zawsze w historii sztuki polskiej i światowej. Nikifor cierpiał na dziedziczną wadę wymowy, co od dzieciństwa ograniczało jego kontakt z otoczeniem. Lepszą formą porozumiewania stało się dla niego malarstwo. Zanim obrazy Nikifora zawisły w słynnych galeriach sztuki i trafiały do kolekcji muzealnych i prywatnych, przez dziesiątki lat prawie nikt w Krynicy nie zwracał uwagi na ulicznego malarza, wędrującego codziennie po uzdrowisku z drewnianą walizeczką, mieszczącą jego warsztat.”.

Fragment tekstu specjalistów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Więcej: https://muzeum.sacz.pl/nikifor/