O nas

10 000 twórców z niepełnosprawnością intelektualną. 10 edycji.Współpraca z kilkoma tysiącami instytucji, firm, ośrodków kultury w całym kraju. Program Nikifory to jeden z najbardziej wartościowych programów społecznych w kraju.

Nikifory logo

Poznaj Nikifory

O programie

10 000 twórców z niepełnosprawnością intelektualną. 10 edycji.Współpraca z kilkoma tysiącami instytucji, firm, ośrodków kultury w całym kraju. Program Nikifory to jeden z najbardziej wartościowych programów społecznych w kraju.

Program ten jest kierowany do wszystkich placówek wspierających osoby z niepełnosprawnościami, w tym szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną tj. WTZ, ŚDS, DPS, przyszpitalne ośrodki arteterapeutyczne, centra opiekuńczo-lecznicze i in. z całej Polski.

Misja

Głównymi celami programu Nikifory są:

  • zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie i ogromne walory sztuki naiwnej oraz problemy i samotność osób z niepełnosprawnościami, w tym szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną;
  • bezpośrednie wsparcie artystów i rozwój ich umiejętności oraz podniesienie samooceny, która u tych osób zazwyczaj jest mocno zaniżona;
  • promowanie aktywności twórczej osób z niepełnosprawnościami, w tym szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną, a tym samym włączanie do życia społecznego poprzez wsparcie ich ekspresji twórczej;
  • budowanie wizerunku osób z niepełnosprawnościami jako kreatywnych, pełnych pasji;
  • aktywizacja społeczna osób z niepełnosprawnościami, w tym szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną, kluczowa w okresie po pandemii COVID-19, w trakcie której większość osób zamknięta była w domach i pogrążona w swojej nierzadko bardzo trudnej rzeczywistości.

Czy wiesz, że?

W ramach programu w każdej edycji realizowane są

Ogólnopolski konkurs plastyczny

Warsztaty arteterapeutyczne

Uroczysta gala

Publikacje książkowe

Filmy promocyjne i akcje

Wystawa prac

Ogólnopolski
konkurs plastyczny

Ogólnopolski
konkurs plastyczny

Ogólnopolski
konkurs plastyczny

Ogólnopolski
konkurs plastyczny

Historia i Patron

Program Nikifory realizowany był na przestrzeni lat przez Fundację United Way Polska, która w 2018 roku połączyła się z Fundacją “Znajdź Pomoc” (obecnie Fundacja Onkologiczna Rakiety). Swoim zasięgiem obejmował wszystkie placówki wspierające osoby z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski, a udział w nim brało ponad 500 organizacji i 1000 uczestników rocznie.

Program Nikifory ma kilka odsłon, główną z nich jest wsparcie artystów z niepełnosprawnościami w ramach konkursu plastycznego dedykowanego Nikiforowi Krynickiemu i sztuce naiwnej. Po połączeniu fundacji i wyspecjalizowaniu się w obszarze onkologii nasze działania społeczne z innych obszarów przenieśliśmy do Spółki not profit – Change4Good. Program ten uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych programów społecznych, dlatego w trakcie jest organizacja XI edycji programu.
Patronem Programu jest Nikifor Krynicki.
“Spośród ludzi, którzy rozsławili Sądecczyznę, najbardziej niezwykłym jest bez wątpliwości malarz naiwny Nikifor, Łemko z Krynicy Wsi. Prawdziwe nazwisko artysty prawdopodobnie brzmiało Epifaniusz Drowniak, ale sam malarz podpisywał swoje obrazy słowami “NIKIFOR MALARZ – NIKIFOR ARTYSTA” i pod tym imieniem zapisał się na zawsze w historii sztuki polskiej i światowej. Nikifor cierpiał na dziedziczną wadę wymowy, co od dzieciństwa ograniczało jego kontakt z otoczeniem. Lepszą formą porozumiewania stało się dla niego malarstwo. Zanim obrazy Nikifora zawisły w słynnych galeriach sztuki i trafiały do kolekcji muzealnych i prywatnych, przez dziesiątki lat prawie nikt w Krynicy nie zwracał uwagi na ulicznego malarza, wędrującego codziennie po uzdrowisku z drewnianą walizeczką, mieszczącą jego warsztat.”.

Fragment tekstu specjalistów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Więcej: https://muzeum.sacz.pl/nikifor/